טיפול זוגי/משפחתי

עימותים בין בני זוג נוצרים, כי יש לנו צרכים וחוסרים, וכך גם לבני זוגנו. כמעט לא ניתן  שצרכינו והחוסרים שלנו יתמזגו עם זולתנו בצורה מושלמת. לכן  נחווה עימות. רוב העימותים למעשה מתרחשים בגלל תקשורת לקויה.
כל אחד מבני הזוג מביא את ההיסטוריה, היכולות והמגבלות שלו לזוגיות. הטיפול מתייחס לאינטראקציה הזאת וגם לרגשות של כל אחד באופן אישי.
המטרה: לסייע לבני הזוג לראות את תרומתם לזוגיות ולבעיות שבה, לקחת אחריות אישית ולא לתפוס את עצמם כקורבנות של האחר או של הסיטואציה.
הדרך לעבוד עם העימותים והבעיות העולות היא ע"י שחרור רגשי בו יש אפשרות לכל אחד מבני הזוג "להוציא" את מה שיש לו, כשהמטרה היא להגיע להבנה הדדית וזאת בתוך תהליך ייעוץ זוגי.
בשלב המעשי  בתהליך הייעוץ הזוגי, אנו שואפים להגיע לפשרה ולהפנים את המודל של פתרון הבעיות.
בתהליך כזה, בני הזוג מרגישים קרובים הרבה יותר, ורוכשים אמון ובטחון רב יותר זה בזה, דבר  שגורם לשיפור האוירה  ביניהם, ולימוד דרך  לפתרון בעיות גם בעתיד.

מהו טיפול משפחתי ומה תפקידה של המטפלת המשפחתית?
המשפחה היא כור היתוך של שינויים ו/או משברים בקבלת החלטות, הריון ולידה , התבגרות, הזדקנות, אבדנים וכו'. לחץ רב מופעל עליה בעולם המודרני. (קושי כלכלי, לימודים, התפתחות אישית, הגירה,מגורים, פיטורין וכו').
אלו מעלים את הקושי להתמודד במערכת היחסים הזוגית והמשפחתית עם קונפליקטים שעולים.
לעתים קרובות מתעורר קושי במערך ההורי ביחס לקשיים עם ילד (כמו בעיות הרטבה, קשיים חברתיים, לימודיים, פחדים, קושי בהצבת גבולות).
גיל ההתבגרות טומן בחובו פוטנציאל התמודדות רב ויש הורים שמתקשים לעמוד לבדם במסע הזה (התמכרויות, הפרעות אכילה,בעיות חברתיות,נשירה, סמים, אלימות וכו').
קונפליקטים בין אחים ומערכות יחסים מעורערות בתוך המשפחה או במשפחה המורחבת.
הטיפול המשפחתי הוא מערכתי. אין זה טיפול יחידני, כמו הטיפול הדינמי הפסיכולוגי, שבו הפרט מקבל תשומת לב מרבית. הראיה המערכתית מתמקדת בראיה כוללת: הקשר הזוגי בין ההורים למשפחות המוצא, בין ההורים לילדיהם ובין האחים ובין חלקי המשפחה המרוחקים יותר, אם הם בדינאמיקה עם אותה יחידה משפחתית.
על המטפל המשפחתי, להתמקד בהבנת עולמו של כל פרט, תוך שימת לב להקשר המשפחתי והבנת דפוסי התקשורת המעכבים של חברי המשפחה.
לראות את מוקדי הקושי, להעלות על פני השטח נושאים שאינם זוכים להתייחסות בהוויה המשפחתית הקיימת, בהתאם למטרות שאיתן הגיעו לטיפול, ולאפשר ביטויי תקשורת חדשים בין חברי המשפחה, בו הם יכולים לתמוך זה בזה ולהתפתח.

birds_1